Už jste zkusili agáve sirup?

Agáve je sukulentní rostlina z čeledi Asparagoceae. Její domov je v Mexiku, zdomácněla však jak v USA, Střední a Jižní Americe, tak i ve Středomoří. Rostlina má mohutnou růžici tlustých listů, které vyrůstají nízko nad kořenem. Vyskytuje se ve více než 80 druzích.

Agáve se využívá jak průmyslově (z vláken se vyrábí provaz sisál), tak v potravinářství – z některých druhů se pálí tequilla (Weberova modrá agáve), z jiného se vyrábí pálenka mezcal, anebo se z ní pije nápoj pulque, který si nechávají z agáve vykvasit indiáni.

A sirup.

               honey-sweet-syrup-organic

Agáve sirup Naklíčeno je přírodní sladidlo, které vzniká postupným zahušťováním šťávy z listů agáve. Vaří se při nízkých teplotách, čímž se v sirupu zachovává část enzymů i další cenné nutriční látky.

Sirup je sladší než cukr i med, navzdory tomu má však jen polovinu kalorií. Obě tato sladidla můžete agáve sirupem nahradit. Využít ho lze v teplé i studené kuchyni; zejména ho však ocení milovníci raw food, čili živé stravy, v níž zůstává uchováno nejvíc zdraví prospěšných látek.

Poznámka: při pečení nezapomeňte na vyšší sladkost agáve sirupu, a také na to, že je tekutý – tím by vám mohlo těsto zřídnout. Užívejte ho tedy menší množství, než jste zvyklí při slazení cukrem.

pexels-photo-808153 (1)

Je agáve prospěšná našemu zdraví?

  • má nižší glykemický index než cukr, proto tak rychle nezvyšuje hladinu cukru v krvi
  • obsahuje polysacharid inulin
  • je zdrojem saponinů s protizánětlivými a antibakteriálními účinky – přiložením naříznutého listu agáve se dobře hojí řezné rány i odřeniny
  • v syrovém stavu je agáve prevencí proti vysokému cholesterolu
  • podporuje správný stav střevní mikroflóry
  • napomáhá trávení tuků
  • z minerálních látek obsahuje zejména Fe, Ca, ZN, Mg

Všechny uvedené látky obsahuje agáve v původním rostlinném stavu, rovněž tak preventivní a podpůrné účinky na naše zdraví má ve stavu syrovém. Při tepelném zpracování agáve sirupu se valná část látek i schopností ničí.