Budoucnost služeb

Přesto není situace tak černá, jak by se mohlo zdát. S moderní dobou totiž přicházejí moderní zaměstnání, o nichž by se nám dříve ani nesnilo. Některé služby se totiž automatizují obtížněji než jiné. V tomto článku se nejen podíváme na v současnosti nově vznikající služby, ale nahlédneme i do budoucnosti úvahou o tom, jaké další práce by mohly vzniknout.
Dříve uměl každý muž opravit kapající kohoutek, betonovat, nebo dokonce udělat střechu. Již nyní spousta převážně mladších mužů není schopná dělat v domácnosti to, co dříve bylo běžné. Netýká se to však jen mužů, i ženy stále méně vaří, smaží a pečou, ale po západním vzoru si jídlo objednají buď zcela hotové, nebo ve formě rychle připravovatelného polotovaru. A právě tyto domácí práce, ať už mužské či ženské, by mohly být náplní nově vznikajících služeb. Nemyslím tím jen bohaté, u kterých to je běžné již po staletí, ale i nás, obyčejné občany.
Červí díra
Obecně se dá říct, že jakákoliv činnost, jež spoustě lidí dnes připadá nepříjemná, se může zítra stát zaměstnáním. Někdo nerad nakupuje, a tak třeba bude brzy možné objednat si člověka, co za vás nakoupí. Někdo nerad jezdí autem, a tak vznikl Uber. Někdo nerad uspokojuje manželku, a tak…
Dobře, ten poslední příklad byl trochu mimo, protože prostituce je pravým opakem moderní služby. Je spíš jednou z těch, jež bude robotizována, protože erotičtí roboti mají oproti lidem spoustu výhod. Jejich nevýhodou ale je, že nedokážou poskytnou pocit emocionálního souznění v takové míře, jako člověk. To souvisí s jiným nově vznikajícím povoláním – mazlením. Ano, některé ženy si už i dnes vydělávají tak, že se s muži mazlí. Muži mají zakázáno se s ženou vyspat, ale přesto je tato služba žádaná.
Město budoucnosti
Každého z vás jistě napadne spousta příkladů služeb, které by mohly vzniknout ještě za našich životů. Jak tomu ale bude doopravdy, ukáže až čas.